Portal

Warto wiedzieć

Strona główna / Warto wiedzieć

Lewe czy prawe?

O tym jak rozpoznać kierunek drzwi powstał nawet kabaret, lecz stosując tą prostą zasadę w rzeczywistości łatwo jest ustalić kierunek otwierania się skrzydła. Stań przed drzwiami w taki sposób by otworzyć je przez pociągnięcie ich do siebie. Jeżeli zawiasy znajdują się po lewej stronie to znaczy, że drzwi są lewe, jeżeli po prawej to analogicznie – prawe. Proste?

Jak się opłaca?

Kupując drzwi wraz z montażem płacimy tylko 8% VAT na usługi budowlane i prace montażowe zamiast 23% za sam produkt. Dajmy na to, że nasze drzwi kosztują 1000 zł netto i jeżeli kupimy je bez montażu to zapłacimy 1230 zł brutto. Natomiast zakładając, że montaż kosztuje 200 zł netto to całość wraz z profesjonalnym montażem będzie nas kosztować 1296 zł brutto. Warto więc dwa razy pomyśleć czy tak naprawdę opłaca nam się podejmować montażu drzwi na własną rękę i ryzykować uszkodzenie ich podczas transportu lub nieprofesjonalnego montażu, za który producenci rzecz jasna nie odpowiadają.

Kiedy montować?

Jeżeli chodzi o odpowiedni moment na montaż drzwi wewnętrznych podczas remontu bądź wykańczania naszych czterech kątów to warto wiedzieć, że drzwi montujemy na gotową podłogę, ponieważ trudne jest wciskanie różnego rodzaju posadzek pod ościeżnice bądź docinanie ich do niej. Warto pamiętać aby jednak przed montażem drzwi nie mocować listew pzypodłogowych. Jeżeli chodzi o ściany to dobrze gdy są one pokryte tylko pierwszą warstwą farby, bo z doświadczenia wiemy, że ściany nie są idealnie proste i podczas montażu ościeżnic regulowanych między opaską kątową a ścianą powstają szczeliny, które można uzupełnić akrylem, po czym pokryć go farbą podczas malowania na drugi raz.

Masz dodatkowe pytania?

Przejdź do sekcji kontakt